Anime Jesień 2016 ^^

anime-jesien-16-priestess

Dawno mnie tu nie było, oj dawno, ale spokojnie – na zapowiedzi sezonowe zawsze wrócę :) W ogóle notka planowo miała być w piętek lecz, aż wstyd się przyznać, po pracy postanowiłam się zdrzemnąć na momencik… i jakby można się domyśleć jaki był tego rezultat ;p (a wczoraj, przyznaję się bez bicia, zwyczajnie nie miałam czasu)

Ostatnio ogólnie prześladował mnie wyjątkowo parszywy nastrój oraz zmasowany napad antyspołeczności, przez co niestety nie oglądałam praktycznie nic poza Macrossem i Zestirią, a więc podsumowania lata tym razem nie będzie. Zamiast tego postaram się na bieżąco pisać krótkie recenzje w trakcie maratonowania co ciekawszych pozycji – myślę, że takie dodawanie notek (częstsze, choć mniejszej ilości tekstu) powinno wyjść blogowi na dobre.

Teraz natomiast zajmijmy się jesienią – aż trudno uwierzyć, że zaczął się już październik!


Fall 2016 Anime Chart v3

Hmmm może i ilościowo bogata ta jesień, bo serwuje aż 71 tytuły, ale na pierwszy rzut oka w głowie mi nie zawróciła. W skład wspomnianej liczby wchodzi 19 kontynuacji oraz 7 spin-offów, czyli zostaje nam 45 nowości. Poniżej znajduje się przegląd 46 serii, ale zwyczajowo, zapraszam także do samodzielnego przejrzenia listy.

dream-festival
Tytuł: Dream Festival!
Premiera: 23 września 2016
Studio: Bandai Namco Pictures
Filmik: PV

Pewnego dnia uczeń drugiej klasy liceum, Kanade Amamiya, zostaje zwerbowany przez legendę świata idoli, Haruto Mikamiego. Razem z innymi talentami z agencji, musi stawić czoła życiu w przemyśle rozrywkowym. Jego cel to debiut na festiwalu Dream Festival!, który to dzieli z tajemniczym Shinem Oikawą, stoickim Junyą Sasakim, uprzejmym lecz pełnym pasji Itsukim Katagiri oraz niezdarnym acz inteligentnym Chizuru Sawamurą.

Opinia: Ciężko powstrzymać skojarzenia ze Starmyu, ale czy seria ta odniesie sukces tamtego tytułu trudno powiedzieć. Wygląda dość… standardowo. Ogólnie jednak nie ma co liczyć na wielkie innowacyjności tego pomysłu – w tego typu anime cała magia tkwi w postaciach, a więc jeśli okażą się sympatyczni, a ich relacje ciekawe, to kobiety mogą liczyć na coś miłego do obejrzenia w przerwie jakichś ambitniejszych zajęć.

mahou-shoujo-ikusei-keikaku
Tytuł: Mahou Shoujo Ikusei Keikaku
Premiera: 2 października 2016
Studio: Lerche
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3, PV#4

Gra społecznościowa The Magical Girl Raising Project pozwala jednej z dziesiątek tysięcy użytkowników zostać „czarodziejką” — dziewczyną posiadającą ponadprzeciętne zdolności fizyczne, cudowny wygląd oraz moce magiczne odróżniające ją od reszty populacji. Jednak pewnego dnia, w dzielnicy zamieszkiwanej przez 16 takich dziewcząt, administracja gry ogłasza, że musi zredukować ilość obdarzonych magicznie, by rozwiązać narastający tam problem dystrybucji magicznej energii. Czarodziejki, które zachowają swoje moce, mają wyłonić zawody w zbieraniu „magicznych cukierków”, jednak prędko uczestniczki zaczynają naginać zasady, zaś początkowo sympatyczna rywalizacja zamienia się w krwawą walkę o przetrwanie.

Opinia: Już kiedyś ktoś połączył motywy psychodelicznego horroru i magical girls – tak właśnie powstała Madoka Magica, ale raczej w tym przypadku nie liczyłabym na tak wielską ilość krwi, flaków i śmierci co tam. Ikusei Keikaku zdaje się stawiać na potęgę przyjaźni i urocze postacie, zaś mniej przyjemne akcenty pewnie będą tylko dodatkiem dodającym dramaturgii – przynajmniej taki wniosek można wysnuć po PV. Osobiści pewnie sprawdzę, ale na nic nie liczę.

shuumatsu-no-izetta
Tytuł: Shuumatsu no Izetta
Premiera: 1 października 2016
Studio: Ajia-Do
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3, PV#4, PV#5, CM

Rok 1939, imperialistyczny naród Germanii przeprowadza nagłą inwazję na sąsiednie kraje, zaś konflikt ten prędko pochłania całą Europę. W roku 1940 Germania zapatruje się na opanowanie Elystadt, maleńkiego księstwa pobłogosławionego zapierającą dech w piersiach scenerią oraz krystalicznie czystą wodą płynącą z samych Alp.
Izetta należy do klanu wiedźm, w którym to od lat moce magiczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Odkąd była mała, razem ze swoją babcią prowadziła życie w drodze, bezustannie podróżując po europejskich krajach, licząc że w ten sposób uda im się ukryć ich nadprzyrodzone uzdolnienia. Fiine to jedyna dziedziczka z linii Rudolpha III, władcy Księstwa Elystadt. Odkąd jej ojca powaliła choroba, w jego zastępstwie przygotowuje ona kraj na nadchodzącą inwazję ze strony Germanii.

Opinia: Definitywnie jedna z ciekawszych propozycji jesieni. Solidne wykonanie, historia, z którą można wiele zrobić, jak to zwykle bywa, kiedy mówimy o opowieściach wojennych – zdecydowanie do sprawdzenia. Poza tym nie będę się tutaj kryć – seria ma niezwykle czarujący plakat.

mobile-suit-gundam-iron-blooded-orphans-2nd-season
Tytuł: Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans 2nd Season
Premiera: 2 października 2016
Studio: Sunrise
Filmik: PV#1, PV#2

Drugi sezon “Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans” – opis pierwszej serii:
Minęło 300 lat od zakończenia Wojny Katastrof.
Siła, która rządziła Ziemią została obalona, oddając pałeczkę świeżym przywódcom tego nowo narodzonego świata, powoli podnoszącego się z wojennej pożogi. Tymczasem daleko na Marsie pojawia się zalążek kolejnego konfliktu…
Mikazuki Augus, członek prywatnej firmy ochroniarskiej Chryse Guard Security (CGS), podejmuje się misji ochrony Kudelii Ainy Bernstein, młodej dziewczyny, która wyrusza na Ziemię by zaapelować do władz o ogłoszenie niepodległości marsjańskiego miasta Chryse. W trakcie zadania zostają oni zaatakowani przez elitarną jednostkę Gjallarhorn – porzuceni przez własnych dowódców, Augus oraz Orga Itsuka, niepisany przywódca chłopaków, postanawiają zbuntować się przeciwko CGS. Zanim jednak wywołają prawdziwy przewrót, muszą przeżyć trwającą bitwę – by tego dokonać Mikazuki usiada za sterami Gundam Barbatosa, jednej z ostatnich pozostałości jakie ostały się po Wojnie Katastrof.

Opinia: Gundamy część kolejna – co ja bym dała, żeby Macrossy wychodziły równie często co powyższa seria o przerośniętych robotach. Tym razem mamy bezpośrednią kontynuację. Aż jestem w szoku, bo poprzednia odsłona miała 25 odcinków – ostatnimi czasy ciężko o anime, które nie są tasiemcami, a przebijają granicę około 26-epizodów.

okusama-ga-seitokaichou
Tytuł: Okusama ga Seitokaichou!+!
Premiera: 2 października 2016
Studio: Seven
Filmik: CM

Drugi sezon “Okusama ga Seitokaichou!” – opis pierwszej serii:
Hayato Izumi ubiega się o fotel przewodniczącego swojej szkoły. Jego plany jednak obraca w niwecz pojawienie się pięknej kontrkandydatki, obiecującej uczniom miłosne wyzwolenie, co podkreśla podczas swojego wystąpienia wyrzucając w widownie garście kondomów. Chłopak oczywiście przegrywa wybory i ląduje na pozycji wiceprzewodniczącego. Dziewczyna później bezceremonialnie wprasza się Hayato do domu oznajmiając, że zostanie jego żoną, gdyż tak ustalili to między sobą ich rodzice podczas pewnej zakrapianej imprezy, gdy oni mieli zaledwie po trzy latka.

Opinia: Że też takie rzeczy dostają sequele… (nie mówię tu już nawet o fakcie komedii ecchi, ale samej fabule – na ile sposobów można przerabiać motyw samorządu szkolnego?) Nie ruszałam oryginału, to i tego nie tykam.

magic-kyun-renaissance
Tytuł: Magic Kyun! Renaissance
Premiera: 2 października 2016
Studio: Sunrise
Filmik: PV

Tutaj sztuka staje się magią. W tym świecie ludzie, którzy potrafią zainspirować innych za pomocą swojej Magicznej Sztuki, zwie się Artistas oraz zatrudnia w show biznesie. Do Prywatnego Liceum Sztuk Magicznych Hoshinomori, gdzie szkoleni są przyszli Artistas, przenosi się dziwna nowa uczennica, Kohana Aigasaki. Dziewczyna od razu przydzielona zostaje do komitetu przygotowującego coroczny festiwal kultury – Hoshinomori Summer Festa. Bohaterka spędza swoje szkolne życie w towarzystwie szóstki chłopaków pragnących w przyszłości zaistnieć w przemyśle rozrywkowym, teraz zaś, razem z Kohaną, chcą wygrać tytuł szkolnego Księcia i Księżniczki Artista, który to zostaje przyznawany tylko raz do roku.

Opinia: Dobra, to już widzę, co będzie moim jesiennym gulty pleasure! Seria niby jest oryginalna, ale wychodzi na to, że mamy do czynienia z multiplatformową marką, która może i od anime się zaczyna, ale o grę otome na pewno też zawadzi (aż się samo prosi, prawda?). Wygląda bardzo ładnie i liczę na przyjemny odmóżdżacz.

idol-memories
Tytuł: Idol Memories
Premiera: 3 października 2016
Studio: Seven Arcs Pictures
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3

Niedaleka przyszłość – codziennością stały się koncerty na żywo idoli transmitowane za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Dwie rywalizujące ze sobą pary współzawodniczą ze sobą o pożądaną przez wszystkich „tiarę”, która przyznawana jest zwycięzcy „Ligi Idoli”.

Opinia: Aktualnie oglądam Aikatsu Stars! i to mi chyba wystarczy w kwestii uroczych serii o aspirujących idolkach. Jeśli jednak nie miałabym już tego miejsca na liście zajętego, myślę że IM można by było dać szansę. Końcówka pierwszego PV obiecuje kłopoty w raju słodkich dziewczynek robiących słodkie śpiewające rzeczy, a więc fabułę wykraczającą poza cukier i piosenki, a to już swoisty plus.

12-sai-chicchana-mune-no-tokimeki-2nd-season
Tytuł: 12-sai.: Chicchana Mune no Tokimeki 2nd Season
Premiera: 3 października 2016
Studio: OLM
Filmik: PV

Drugi sezon “12-sai.: Chicchana Mune no Tokimeki” – opis pierwszej serii:
Hanabi to 6-klasistka, która przestała już być dzieckiem, ale nie jest jeszcze dorosłą. W swoim codziennym życiu doświadcza wielu rzeczy, z którymi jeszcze nie do końca wie jak sobie radzić, jak bycie światkiem jej nauczycielki całującej się z mężczyzną, czy doświadczaniu dojrzewania przed wszystkimi swoimi przyjaciółkami. Seria ta opowiadać będzie o niewinnych zmartwieniach 12-letniej dziewczynki oraz jej pierwszej miłości.

Opinia: Seria obiecywała inne podejście do tematu, a zamiast tego dostaliśmy klasyczne shoujo z, niestety, wszystkimi swoimi klasycznymi problemami – kto czytał starsze szojce pełne irytujących cliché, wie o czym mówię (w nowszych tytułach na szczęście jest tego coraz mniej). Anime to zdecydowanie kierowane jest do młodszej widowni, a dodatkowo nie grzeszy pięknem wykonania, toteż dla mnie osobiście nie ma nic do zaoferowania. Drugim szansom w tym przypadku mówimy stanowcze „nie”.

stella-no-mahou
Tytuł: Stella no Mahou
Premiera: 3 października 2016
Studio: Silver Link.
Filmik: PV#1, PV#2, CM

Tamaki Honda to pierwszoklasistka w liceum, która dołącza do dość dziwnego kółka zainteresowań zwanego „SNS-Bu”, zajmującego się tworzeniem gier doujinshi.

Opinia: Czyżby coś dla osób tęskniących po zakończeniu New Game!? Kolejne słodkie dziewczątka robiące słodkie rzeczy, czy może będzie w tym jakiś konkret..? Grafika wygląda ślicznie, ale poza tym podchodzę do tej serii z chłodną obojętnością. Skuszę się tylko w przypadku, jeśli okaże się komediowym cudem.

gakuen-handsome
Tytuł: Gakuen Handsome
Premiera: 4 października 2016
Studio: Team YokkyuFuman
Filmik: PV

Ta historia miłosna rozgrywa się w elitarnym Baramon, prywatnym liceum dla chłopców. Głównym bohaterem jest 17-latek, który właśnie zmienił szkołę. Na miejscu spotyka najważniejsze persony placówki: wyjętego spod prawa nauczyciela, kapitana drużyny piłki nożnej, czy swojego przyjaciela z dzieciństwa, którego nie widział od siedmiu lat. Zmiana szkoły niesie ze sobą nowe możliwości na odnalezienie przyjaźni czy miłości, ale i nie obędzie się bez konfliktów. Życie głównego bohatera czekają wielkie zmiany.

Opinia: Nie, ten plakat to nie przebłysk dowcipu z mojej strony, albo fanart narysowany przez entuzjastycznego 2-latka, ale oficjalny poster do tej serii. Chociaż… cała ta seria to wielki żart, więc w sumie co ja tam wiem? Nie mam pojęcia kto wpadł na pomysł dodania „biszom” dwumetrowych podbródków i obrócenia tego w parodię yaoi gier otome, ale albo był geniuszem, albo ma coś z głową. W sumie już od dawna słyszę o tym tytule i przyznam się, że nie spodziewałam się, iż odniesie sukces na skalę dorobienia się własnego anime.

trickster-edogawa-ranpo-shounen-tanteidan-yori
Tytuł: Trickster: Edogawa Ranpo „Shounen Tanteidan” yori
Premiera: 4 października 2016
Studio: TMS Entertainment / Shin-Ei Animation
Filmik: PV#1, PV#2, CM#1, CM#2

Lata 2030-ste. Męski Klub Detektywistyczny funkcjonuje pod przywództwem tajemniczego detektywa, Kogorou Akechiego. Grupa ta rozwiązuje duże i małe sprawy za pomocą swoich unikalnych zdolności. Pewnego dnia członek klubu, Kensuke Hanazaki, spotyka Yoshio Kobayashiego. Chłopak ten stroni od ludzi i pragnie śmierci, jednak nie może umrzeć z racji na działanie jego specjalnej umiejętności, „Nieidentyfikowalnej Mgły”. Zaciekawiony nim Hanazaki zaprasza go, by ten przyłączył się do ich klubu. Spotkanie to wiąże się z nićmi przeznaczenia łączącymi Kogorou Akechiego z największym złoczyńcą tej ery, Diabłem o Dwudziestu Twarzach.

Opinia: Chyba jedna z bardziej hypowanych przeze mnie serii sezonu – w projekcie postaci widać rękę PEACH‐PIT, od razu też w uszy rzuca się interesująca muzyka (widziałam, że Pan Yuuki Hayashi [Haikyuu!!, Boku no Hero Academia] zrobi karierę – z każdym OSTem jest coraz lepszy!). Dobre mystery zawsze jest w cenie – tym razem z akcentami paranormalnymi i ślicznym wyglądem (te ujęcia gwieździstego nieba!!) aka nie ma powodów, dla których miałabym tego nie obejrzeć.

soul-buster
Tytuł: Soul Buster
Premiera: 4 października 2016
Studio: Studio Pierrot
Filmik: PV

Chłopak Son Shin we śnie łamie pieczęć, co powoduje wymazanie z historii całego okresu Sangokushi, on zaś zostaje przeniesiony do tamtych czasów nie wiedząc dlaczego ani jak to się stało.

Opinia: Wygląda na taśmówkę pod tytułem „angsty nastolatek, przemoc i dużo dramy”. Absolutnie do mnie nie przemawia to PV.

natsume-yuujinchou-go
Tytuł: Natsume Yuujinchou Go
Premiera: 5 października 2016
Studio: Shuka
Filmik: PV#1, PV#2

Piąty sezon “Natsume Yuujinchou” – opis pierwszej serii:
Historia kręci się wokół Takashiego Natsume, chłopca, który już od dziecka widział duchy. Niestety ludzie go unikali, a pomiędzy nim i zjawami także nie było zbytniej czułości. Pewnego dnia dziedziczy po swojej babci „Księgę Przyjaciół”, a tym samym dowiaduje się, że staruszka posiadała tą samą umiejętność co on. Poznając prawdziwe znaczenie Księgi, która pozwala mu manipulować duszami uwięzionymi na jej kartkach, chłopak wyrusza w podróż razem ze swoim ochroniarzem, duchem Madara, mającą na celu zwolnić duchy z kontraktów, jakie zawarły z jego babcią Reiko.

Opinia: Natsume Yuujinchou dostało kolejny sezon??? To mnie zaskoczyli. Osobiście widziałam tylko pierwszą serię, ale jest to naprawdę świetne i urokliwe anime, które mam zamiar kiedyś nadrobić, a więc taka wiadomość bardzo mnie cieszy. Nyanko-sensei powraca!

nanbaka
Tytuł: Nanbaka
Premiera: 7 października 2016
Studio: Satelight
Filmik: PV#1, PV#2

Ekscytująca komedia akcji opowiadająca o więźniach i strażnikach najbardziej rygorystycznego więzienia na świecie. Juugo chciał kiedyś uciec, ale próba ta nie dość, że zakończyła się niepowodzeniem, to jeszcze poskutkowała przedłużeniem jego wyroku, Uno to facet, który kocha hazard i kobiety, Rock, uwielbia wdawać się w bójki, a Nico nie kryje się ze swoim zamiłowaniem do anime.

Opinia: W skrócie – walnięta komedia. Nie jestem przekonana czy jest to moje poczucie humory, ale dla Tomokazu Sekiego może się poświęcę i sprawdzę pierwszy ep. Muszę przyznać, że wygląda to to niesamowicie kolorowo, co dość ciekawie kontrastuje z tematyką.

bungou-stray-dogs-2nd-season
Tytuł: Bungou Stray Dogs 2nd Season
Premiera: 6 października 2016
Studio: Bones
Filmik: PV

Drugi sezon “Bungou Stray Dogs” – opis pierwszej serii:
Wyrzucony z sierocińca Atsushi Nakajima nie ma obecnie co jeść, ani gdzie się podziać. Przymierając głodem, pewnego dnia udaje się nad rzekę, gdzie ratuje dziwnego mężczyznę, który zdaje się tknięty jakąś pokręconą zachcianką, próbuje popełnić samobójstwo. Nazywa się on Osamu Dazai – on i jego partner Kunikida należą do bardzo wyjątkowej agencji detektywistycznej. Jej członkowie obdarzeni są nadprzyrodzonymi mocami, pomagającymi im uporać się ze sprawami zbyt niebezpiecznymi dla zwyczajnych policjantów czy żołnierzy. Aktualnie tropią tajemniczego tygrysa, który zaczął pojawiać się w okolicy mniej więcej w tym samym czasie, kiedy przybył tu Atsushi. Nie da się zaprzeczyć, że coś musi łączyć te dwa wydarzenia, zaś gdy w końcu detektywom udaje się rozwiązać zagadkę, jasnym jest, iż przyszłość naszego bohatera już nieodwracalnie będzie związana z Dazai oraz pozostałymi przedstawicielami jego agencji.

Opinia: Taaak! To będzie dobre! Pierwszy sezon Bezpańskich Piesków rozkręcał się powoli, ale jak już odkrył karty, to okazał się naprawdę fajną serią, która nawet skłoniła mnie do przeczytania mangi i muszę powiedzieć, że to właśnie te fragmenty, które zobaczymy w drugim sezonie, ostatecznie mnie do niej przekonały. Na wielki plus traktuję fakt, że pojawią się znani pisarze spoza Japonii – osobiście na japońskiej literaturze się nie znam, więc i większości odniesień z pierwszej serii nie łapałam, natomiast tym razem dostajemy m.in. Fitzgeralda, Steinbecka, Hawthornea, Melville’a (aka klasyków literatury angielskiej, którymi męczono mnie na studiach ;)), czy Panią Montgomery albo Lovecrafta, co dość porządnie zwiększa radochę z czytania/oglądania. Czekam!

all-out
Tytuł: All Out!!
Premiera: 7 października 2016
Studio: Madhouse / TMS Entertainment
Filmik: PV#1, PV#2

W rugby nie ma napastnika niosącego odpowiedzialność za wynik na swoich barkach, ani czwartego z kolei pałkarza… więc kto jest tutaj gwiazdą drużyny?
Historia zaczyna się podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego w Liceum Kanagawa, kiedy to niski ale ambitny Kenji Gion postanawia dołączyć do drużyny rugby. Razem z nim do klubu zapisuje się jego kolega z klasy o skomplikowanej przeszłości, Iwashimizu, zaś vice-kapitanem zostaje zawsze opiekujący się całą drużyną Hachiouji. Kapitanem jest niesamowicie potężny Sekizan, który jednak nigdy nie dzieli się z innymi swoimi planami. Mając do czynienia z taką mieszanką charakterów oraz umiejętności, team z Liceum Kanagawa musi się nauczyć się jak to połączyć i wykorzystać, by odnieść sukces.

Opinia: Uwielbiam sportówki, przekonały mnie one nawet do baseballu, którego nigdy wcześniej za chiny nie potrafiłam zrozumieć, ale… rugby? To jest już chyba bariera nie do przejścia w moim przypadku. Trochę szkoda, bo widać, że Madhouse postarał się z oprawą, ale oglądanie facetów „bezsensownie” (wiem wiem, jestem ignorantką ;p) naparzających się na boisku nigdy do mnie nie przemawiało.

bernard-jou-iwaku
Tytuł: Bernard-jou Iwaku.
Premiera: 7 października 2016
Studio: Creators in Pack
Filmik: PV

Historia o leniwej dziewczynie pałającej miłością do znanych dzieł literatury razem z jej grupką przyjaciół. Sawako „Panna Bernard” Machida także chce być obyta w tej dziedzinie, jednak jednocześnie nic z tym nie robi, bo wcale wspomnianych książek nie czyta!

Opinia: 5-minutówka o książkach – brzmi zachęcająco, ale znając życie nic konkretnego z tego nie wyjdzie.

girlish-number
Tytuł: Gi(a)rlish Number
Premiera: 7 października 2016
Studio: Diomedea
Filmik: PV#1, PV#2

Studentka Chitose Karasuma wkraczając w dorosłość postanawia nie zajmować się żadnymi nudnymi rzeczami. Z tego właśnie powodu ta źle wychowana piękność wmaszerowuje do placówki, która szkoli przyszłych aktorów dubbingowych i, co najlepsze, jakimś cudem udaje jej się zdobyć pracę w “Number One Produce”, agencji seiyuu zarządzanej przez jej starszego brata, Gojo. Chitose wydaje się, że czeka ją świetlana przyszłość w tym biznesie, jednak z czasem widzi, iż rzeczywistość wygląda inaczej, gdyż dostaje same niewielkie, mało ważne rólki. Ścierając się z innymi dziewczętami z agencji, nasza bohaterka zda sobie sprawę, że potrzeba czegoś więcej niż rozbuchanego ego, by odnieść sukces w tym konkurencyjnym przemyśle.

Opinia: A to wygląda interesująco. Serie o seiyuu zawsze brzmią ciekawie, a i na plus wypada ciut starszy wiek bohaterów niż standardowe liceum. Obyczajówka do spróbowania (do tego strasznie ładnie to wygląda, a bohaterka ma potencjał na niezły rozwój charakteru).

drifters
Tytuł: Drifters
Premiera: 7 października 2016
Studio: Hoods Drifters Studio
Filmik: PV#1, PV#2, CM

Shimazu Toyohisa, biorący udział w Bitwie o Sekigahare, śmiertelnie rani Ii Naomase, jednak sam również odnosi obrażenia zagrażające jego życiu. Kiedy krwawiąc odchodzi z pola bitwy, nagle przenosi się do dziwnego korytarza, gdzie czeka na niego za biurkiem tajemniczy okularnik. Człowiek ten, Murasaki, kieruje Toyohise do najbliższych drzwi, które prowadzą do innego świata. Tam spotyka on innych wielkich wojowników, którzy zostali tam sprowadzeni by utworzyć grupę zwaną „Drifters”.

Opinia: Bardzo unikalna kreska oraz animacja! Całość zapowiada się mrocznie i krwawo – czy będzie w 100% poważnie jeszcze nie wiem, bo drugie PV, szczególnie doborem muzyki, pozostawia tu twórcom pole do popisu. Szczerze ciekawi mnie co z tego wyjdzie – może okazać się dobre, może przytłoczyć, może zaserwować przerost formy nad treścią; nic tylko czekać premiery i przekonać się co to tak naprawdę będzie.

haikyuu-karasuno-koukou-vs-shiratorizawa-gakuen-koukou
Tytuł: Haikyuu!!: Karasuno Koukou VS Shiratorizawa Gakuen Koukou
Premiera: 8 października 2016
Studio: Production I.G
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3

Trzeci sezon “Haikyuu!!” – opis pierwszej serii:
Pewne nieoczekiwane zdarzenie sprawiło, że w Shouyou Hinacie obudziła się miłość do siatkówki. Klub sportowy do którego się zapisał, nie miał początkowo żadnych innych członków, jednak wytrwałość chłopaka uczyniła cuda, a na końcu gimnazjum spełniło się jego marzenie o zagraniu prawdziwego meczu! Pech chciał, że przeciwnikiem okazał się zespół Tobio Kageyamy, gwiazdy ochrzczonej mianem “Króla Boiska”, który doszczętnie rozniósł przypadkowo pozbieraną drużynę Hinaty. Nasz bohater poprzysiągł zemstę, zaś po kilku miesiącach, rozpoczynając Liceum Karasuno, znane z dobrej siatkarskiej ekipy, znów staje twarzą w twarz ze swoim znienawidzonym rywalem… tym razem jednak przyjdzie im zagrać po tej samej stronie siatki!

Opinia: Go! Go! Let’s go! Let’s go Dateko!…. że jak? Że niby Datekou tu nie gra? Buuuuuuu ;P Więcej Haikyuu!! przyjmuję z otwartymi ramionami zawsze i wszędzie! Zakładam, że trzecia seria będzie krótsza od poprzedniczek, bo obejmie tylko mecz finałowy Karasuno vs Shiratorizawa (nawet nie wiem, czy możemy się tutaj spodziewać 12 odcinków), ale na pewno wzbudza niemały hype. Już po PV widzę, że znów będę jak głupia cieszyć się do monitora i emocjonować każdą piłką, mimo że przecież wiem jak to się wszystko kończy!

classicaloid
Tytuł: ClassicaLoid
Premiera: 8 października 2016
Studio: Sunrise
Filmik: PV#1, PV#2

W tym wiejskim miasteczku dzięki muzyce zostają wskrzeszane znane postacie historyczne, o czym licealiści Kanae i Sousuke przekonują się na własnej skórze, spotykając samego Beethovena i Mozarta! Mówią oni na siebie „ClassicaLoids”, zaś grana przez nich muzyka wytwarza dziwną energię.
Pewnego dnia z nieba spada gwiazda, a w mieście pojawiają się gigantyczne roboty, które przysparzają codziennie jakichś problemów. Bach, Chopin, Schubert także powracają do życia jako ClassicaLoidy. Jaka tajemnica kryje się za posiadanymi przez nich mocami? Czy okażą się oni sprzymierzeńcami, czy wrogami ludzkości?

Opinia: Beethovena-senpai…………………………… trzymajcie mnie ;P Seria wygląda na zdrowo odjechaną, ale w pozytywnym sensie – może okazać się zaskakująco przyjemną komedią, dlatego dam jej szansę. Poza tym chcę zobaczyć Chopina!

long-riders
Tytuł: Long Riders!
Premiera: 8 października 2016 [preair: 1 października 2016]
Studio: Actas
Filmik: PV

Ami Kurata jest na pierwszym roku studiów i można powiedzieć, że zupełnie nie wyróżnia się z tłumu. Jednego dnia zauważa kogoś jadącego na składaku i natychmiastowo zakochuje się w tym pomyśle, wydając praktycznie wszystkie swoje oszczędności na zakup własnego roweru. Z czasem zapoznaje się ona z konceptem wyścigów długodystansowych oraz rowerów szosowych, po czym postanawia założyć drużynę o nazwie Fortuna razem ze swoją czwórką koleżanek ze studiów. Ich cel to wzięcie udziału w długodystansowym wyścigu „Fresh”.

Opinia: Yowamushi Pedal wersja damska? To ja może wrócę do rowerowych chłopczyków, w końcu mam jeszcze drugi sezon do dooglądania.

udon-no-kuni-no-kiniro-kemari
Tytuł: Udon no Kuni no Kiniro Kemari
Premiera: 9 października 2016
Studio: LIDENFILMS
Filmik: PV#1, PV#2

Souta Tawara pracuje w Tokio jako projektant stron internetowych. Kiedy jedzie do prefektury Kagawa odwiedzić swoją rodzinę prowadzącą na tamtejszej wsi knajpkę serwującą Udon, spotyka małego chłopczyka. Souta szybko odkrywa sekret malucha, po czym postanawia rzucić pracę, by móc zaopiekować się chłopcem. Ich życie jest codziennie pełne przygód, kiedy to razem entuzjastycznie nawigują po Kagawie, „Królestwie Udonu”.

Opinia: Coś zrobiła się ostatnio moda na te serie iyashikei aka „leczące anime”. W większości łączy się to też z motywem małych dzieci – Barakamon był naprawdę świetny, Flying Witch zdecydowanie mogło być lepsze, a Amaama to Inazuma jeszcze nie widziałam. W którą stronę pójdzie Królestwo Udonu? Mam nadzieję, że nie w nudną, bo o tego typu wpadki tutaj nie trudno (albo po prostu ja nie jestem tak do końca widownią docelową tych tytułów?).

luger-code-1951
Tytuł: Luger Code 1951
Premiera: 22 października 2016
Studio: Studio Deen
Filmik: PV

Historia młodego geniusza pracującego jako uniwersytecki profesor, który posiada niesamowitą zdolność szybkiego nauczenia się każdego języka świata. Zostaje mu powierzone zadanie złamania szyfru używanego przez wilkołaki, wrogów ludzkości: Kodu Lugera. Mężczyzna jednak z przerażeniem stwierdza, że nie jest w stanie tego dokonać – nie chce się jednak poddawać, dlatego postanawia wyruszyć w podróż za cel obierając sobie pojmanie żyjącego wilkołaka licząc, że ten pomoże mu rozgryźć zagadkę tajemniczego szyfru.

Opinia: Nazwa Luger od razu kojarzy mi się z bronią, bo o ile się nie mylę, jest to typ pistoletu, ale chyba nie ma to nic wspólnego z tytułem… chyba. Jak miło, że porzucono w końcu idee wampirów i przerzucono się na wilkołaki – seria na razie do mnie nie przemawia, bo wydaje się być pretendentem do typowego przeciętniaka sezonu. Jakieś to takie… nijakie, mimo faktycznie interesująco brzmiącej fabuły. Pożyjemy, zobaczymy.

monster-hunter-stories-ride-on_
Tytuł: Monster Hunter Stories: Ride On
Premiera: 2 października 2016
Studio: David Production
Filmik: PV#1, PV#2

W tym świecie żyją ludzie i potwory. Na tych, którzy polują na potwory, mówi się Łowcy, natomiast niewielka grupa współegzystująca z potworami nazywa siebie Jeźdźcami. Żyją oni w tajemnicy razem ze swoimi Otomon, potworami z którymi nawiązali więź, zaś za pomocą Kamieni Wiążących mogą uwolnić ukryte w nich moce.
Ryuto, młody chłopak mieszkający w wiosce Jeźdźców, Hakum, marzy o tym, by zostać najlepszym Jeźdźcem świata. Kończąc 12 rok życia, zanim przyjdzie mu przystąpić do ceremonii wręczenia Kamienia Wiążącego, wyrusza w podróż by znaleźć swojego własnego Otomon. Razem z życzliwym kumplem Chevalem, ciekawską przyjaciółką z dzieciństwa Lilią oraz jego partnerem Navillem, zapuszcza się głęboko w las, gdzie czeka go niesamowite spotkanie z Rathalos.

Opinia: Gry Monster Hunter kojarzy chyba każdy, a tym razem dostajemy anime. Szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć, bo świat ten sam w sobie ma potencjał, ale całość zdaje się zahaczać trochę o serię dla dzieci (do tego główny bohater ma ledwie 12 lat). Myślę, że z ciekawości może rzucę okiem. Wedle MALa tytuł ten zaplanowany jest na 48 odcinków.

fune-wo-amu
Tytuł: Fune wo Amu
Premiera: 14 października 2016
Studio: Zexcs
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3, PV#4

Trwają prace nad publikacją nowego słownika zatytułowanego Wielkie Fragmenty. Mitsuya Majime, pracownik działu do spaw sprzedaży Genbu Shobo, zostaje zrekrutowany do działu słownikowego przez Kouheia Arakiego, redaktora i weterana branży, który planuje w najbliższym czasie przejść na emeryturę. Dział ten jest prześmiewczo zwany przez innych pracowników biura „pieniądzożernym robakiem”, jednak niezrażony tym Mitsuya kontynuuje swoją ciężką pracę, pragnąc za pomocą wytrwałości oraz poświęceniu słowu pisamenu, zostać w przyszłości świetnym redaktorem. Co prawda nie jest on przesadnie towarzyski, braki te jednak nadrabia za niego jego współpracownik, wygadany Masashi Nishioka.

Opinia: Sakurai i Kamiya w głównych rolach?? Jeśli wcześniej miałam jakieś wątpliwości a propos oglądania tej serii, teraz się całkowicie rozwiały. Szykuje się obyczajówka obracająca się wokół naprawdę unikalnej tematyki. Mamy dojrzałych bohaterów, kreskę oraz kolorystykę dopasowaną tak, by całość sprawiała dość dorosłe wrażenie, a na dodatek fabuła może być ciekawa. Czyżbyśmy mieli kandydata na ukrytą perełkę sezonu?

time-bokan-24
Tytuł: Time Bokan 24
Premiera: 1 października 2016
Studio: Tatsunoko Production
Filmik: PV, CM

Tokio to licealista z naszych czasów, który nagle zostaje zrekrutowany do Działu Administracji Czasoprzestrzennej z 24 wieku. Od razu zwraca on uwagę, że historia jakiej uczył się w szkole nie do końca pokrywa się z prawdą, która jest o wiele ciekawsza: piękność znana jako Kleopatra, to tak naprawdę komediowy duet Klei i Patry, a taki Momotarou ma w sobie więcej z ogra niż faktyczni przedstawiciele tego gatunku. Razem ze swoją koleżanką z drużyny, Karen, korzystając z 24 Bokan Mecha próbuje on odnaleźć Prawdziwą Wersję Historii.

Opinia: Skojarzyło mi się połączenie Yattamana z francuską animacją W pułapce czasu. Całość niestety po filmikach sprawia bardzo dziecinne wrażenie.

3-gatsu-no-lion
Tytuł: 3-gatsu no Lion
Premiera: 8 października 2016
Studio: Shaft
Filmik: PV

17-letni Rei Kiriyama od niedawna zamieszał sam we własnym mieszkanku, które opłacił ze swoich zarobków zdobytych jako profesjonalny gracz shogi. Mimo tej oznaki niezależności, chłopak ciągle musi jeszcze dojrzeć psychicznie i nauczyć się radzić sobie z problemami prześladującymi go każdego dnia. Relacje bohatera z jego rodziną zastępczą są napięte, ma też on kłopot w dogadywaniu się ze rówieśnikami w szkole. Do tego jego kariera gracza shogi także przeżywa kryzys – przytłoczony jest wielkimi oczekiwaniami, jakie stawiają przed nim ludzie. Jest piątym na świecie człowiekiem, który został profesjonalnym graczem jeszcze w gimnazjum, jednak aktualnie zaczyna mieć na koncie tyle samo porażek co zwycięstw, zaś jego pozycja w rankingu od dawna stoi w miejscu.
Rei zaprzyjaźniony jest z trzema siostrami Kawamoto: Akari, Hinatą i Momo. W przeciwieństwie do niego, prowadzą one spokojne i szczęśliwe życie, zaś ich drzwi zawsze stoją przed nim otworem. Pomimo początkowych oporów, z czasem chłopak coraz częściej je odwiedza, doświadczając troski i ciepła, których nigdy nie otrzymał od swojej rodziny zastępczej.

Opinia: Od momentu kiedy zobaczyłam plakat do tego anime i przeczytałam jego opis, moją pierwszą myślą było Shigatsu wa Kimi no Uso, a PV tylko podtrzymało to skojarzenie. Tytuł ten na razie wygląda bardzo nie-Shaftowo, a całość sprawia dość… smutne wrażenie. Oj, szykują się feelsy, już to czuję.

yuri-on-ice
Tytuł: Yuri!!! on Ice
Premiera: 6 października 2016
Studio: MAPPA
Filmik: PV#1, PV#OPver., PV#2

Yuri Katsuki niósł na swoich barkach nadzieje całej Japonii na zwycięstwo w Finale Gran Prix jazdy figurowej na lodzie, jednak w decydującym momencie doświadczył miażdżącej porażki. Chłopak wraca do swojego domu na Kyushu przepełniony myślami o zakończeniu kariery. Nagle na jego progu pojawia się pięciokrotny mistrz świata jazdy figurowej na lodzie, Victor Nikiforov, razem z Yurim Plisetskym, obiecującym młodym Rosjaninem, który już na tym etapie wygrywa z zawodnikami starszymi od siebie. Cała trójka postanawia zmierzyć się w bardzo nietypowym Gran Prix.

Opinia: Wzięli trójkę głównych bohaterów i dali im głosy Toshiyukiego Toyonagi, Koukiego Uchiyamy i Junichiego Suwabe – czy oni chcą mnie zabić? O mało co nie spadłam z fotela oglądając trailer! Ale wracając do tematów ważniejszych: zostaw to MAPPie, żeby zrobić piękną serię o jeździe figurowej na lodzie. Animacja naprawdę zapiera dech w piersiach – coś niesamowitego. Szykuje się bromance i prawdziwa uczta dla oczu!

ajin-2nd-season
Tytuł: Ajin 2nd Season
Premiera: 8 października 2016
Studio: Polygon Pictures
Filmik: CM#1, CM#2

Drugi sezon “Ajin” – opis pierwszej serii:
Ajini to ludzie, którzy nie mogą umrzeć. Pierwszy z nich pojawił się siedemnaście lat temu w Afryce, wychodząc cało z brutalnej i krwawej bitwy. Od tego momentu zaczęto wykrywać kolejnych podobnych odmieńców ukrytych w ludzkim społeczeństwie. Nie ma ich wielu, przez co rząd hojnie wynagradza każdego, kto przyprowadzi mu jednego z nich, by użyć go do celów eksperymentalnych.
Czasy współczesne. Co dla pewnego licealisty ma być typowymi letnimi wakacjami, tak naprawdę odmieni jego życie w sposób, którego się nie spodziewał…

Opinia: Ajin aż tak nie gryzie po oczach swoją 3D-animacją, ale i tak fanką tej techniki nie jestem (albo przynajmnije animowania tak całości serii). Pierwszy sezon leży mi tak na 2-3 odcinkach, może kiedyś mnie najdzie inspiracja, żeby go dokończyć.

vivid-strike
Tytuł: ViVid Strike!
Premiera: 2 października 2016
Studio: Seven Arcs
Filmik: PV, CM

Hasłem reklamowym serii jest: „Nie będziesz się bać, gdyż jestem przy Tobie”.

Opinia: Pewnie podpadnę teraz ludziom, ale dwa razy zabierałam się za Nanohę i nie byłam w stanie tego obejrzeć, tu natomiast mamy spin-off tej serii. Czy pokona znaną poprzedniczkę? Pewnie nie. Czy może okazać się dobre? Pewnie tak. Czy chcę się o tym przekonać na własnej skórze? Nope, czuję całkowity brak motywacji.

hibike-euphonium-2
Tytuł: Hibike! Euphonium 2
Premiera: 6 października 2016
Studio: Kyoto Animation
Filmik: PV#1, PV#2, CM

Drugi sezon “Hibike! Euphonium” – opis pierwszej serii:
Kumiko Oumae jako gimnazjalistka należała do szkolnej orkiestry dętej, więc rozpoczynając liceum postanawia rzucić okiem na salę orkiestry w nowej placówce i zobaczyć czy może kontynuować tu swoją pasję. Chodzące do jej klasy Hazuki oraz Sapphire także postanawiają się przyłączyć, jednak na miejscu bohaterka widzi koleżankę ze swojej starej szkoły, Reine, i nie wie co z tym faktem zrobić, ani jaką decyzję podjąć w kwestii zapisania się do orkiestry, gdyż ciągle pamięta pewne zajście pomiędzy nią a Reiną na zawodach muzycznych w gimnazjum.

Opinia: KyoAni wraca do formy. Pierwszy sezon był piękny i świetny – definitywnie nie mogę doczekać się sequela! To seria o muzyce, która rzeczywiście o tej muzyce traktuje. Tak, mamy przyjaźnie, miłostki, konflikty w grupie, ale cały czas czuć, że muzyka jest na pierwszym planie, co ogromnie mi się podobało. O ile w drugiej serii dostanę więcej tego samego, nie będę miała na co narzekać.

show-by-rock
Tytuł: Show By Rock!! #
Premiera: 2 października 2016
Studio: Bones
Filmik: PV#1, PV#2, PV#Band2, PV#Band3, PV#Band4, PV#Band5

Drugi sezon “Show By Rock!!” – opis pierwszej serii:
MIDICITY, muzyczna metropolia. Kocia-dziewczyna Cyan zostaje zwerbowana przez prezes agencji muzycznej, Maple Arisugawe. Następnie poznaje króliczą prymuskę Chuchu, uzależnioną od internetu, posiadającą psie atrybuty Retoree oraz owco-podobną kosmitkę Moe. Razem tworzą one zespół o nazwie „Plasmagica”, którego celem jest podbić świat! Jednakże droga do jego osiągnięcia będzie długa i wyboista, a utrzymanie pogody ducha okaże się trudniejsze, niż się to wydaje. Walcząc z innymi, dziwnymi grupami, Plasmagica powoli będzie zyskiwała doświadczenie stając się coraz lepszą formacją. Na końcu zaś zostanie siłą napędową muzycznego przemysłu MIDICITY… przynajmniej taki jest plan, a jak będzie naprawdę?

Opinia: To ta pokręcona seria z naprawdę ładną, acz dziwną animacją 3D doczekała się kontynuacji? Anime samo w sobie jak dla mnie nie było niczym specjalnym – na lekkie wyróżnienie jedynie zasługiwała muzyka, bo mamy tu np. zespół prowadzony przez wokalistę GRANRODEO, żeby jednak od razu robić sequel?

watashi-ga-motete-dousunda
Tytuł: Watashi ga Motete Dousunda
Premiera: 7 października 2016 [preair: 19 września 2016]
Studio: Brain’s Base
Filmik: PV

Kae Serinuma to drugoklasistka z liceum oraz zatwardziała fujoshi, która w sekrecie shipuje dwóch swoich kolegów z klasy, Igarashiego i Nanashime. Nagła śmierć jej ulubionej postaci z anime sprawia, że dziewczyna zamienia się w kłębek narwów, co doprowadza do jej nagłej utraty wagi. Kae zamienia się w prawdziwą piękność, co przyciąga uwagę złośliwego pierwszoklasisty Shinomiyi oraz trzecioklasisty Mutsumiego. Jak ma jednak sobie z tym poradzi, kiedy jej fujoshi umysł pełny jest yaoistycznych skojarzeń?!

Opinia: Już dawno natknęłam się na tę mangę shoujo i zawsze odkładałam ją do przeczytania „na później” – moje odkładanie skończyło się na tym, że teraz zamiast czytania, serię sobie obejrzę, czyli nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Taka fabuła, jesli dobrze zrobiona, może być naprawdę zabawna, dlatego liczę na przyjemny i śmieszny seans (nie ma to jak ponabijać się z fujoshi ;)).

touken-ranbu-hanamaru
Tytuł: Touken Ranbu: Hanamaru
Premiera: 3 października 2016 [preair: 24 września 2016]
Studio: Doga Kobo
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3, CM#1, CM#2

Jest rok 2205. „Edytorzy historii” rozpoczęli swój atak na przeszłość pragnąć zmienić historię. Ochrona porządku świata spoczywa na barkach klanu Saniwa, który to został obdarzony zdolnością ożywiania martwych przedmiotów. Najpotężniejszymi spośród nich są Touken Danshi, opowieść ta zaś przyjrzy się życiu jakie prowadzą.

Opinia: Czyli pomieszanie ery samurajów z innymi, starszymi i młodszymi epokami. Gdybyśmy mieli do czynienia z serią akcji, byłabym bardziej entuzjastycznie nastawiona do konceptu, ale po PV wygląda na to, że raczej skupimy się na przygodach z cyklu „zabawne sytuacje dnia codziennego”. Wygląda to to ładnie i sprawdzić można, jednak boję się, że koniec końców całość okaże się nudnawa.

flip-flappers
Tytuł: Flip Flappers
Premiera: 6 października 2016 [preair: 22 września 2016]
Studio: Studio 3Hz
Filmik: PV#1, PV#2, PV#3

Papika i Cocona dzierżą klucze do otwarcia drzwi. Spotkanie tej dwójki dziewcząt doprowadza do rozpoczęcia się ich przygód w przeplatających się czasach i wymiarach zwanych „Czystą Iluzją”. Wiele rzeczy stanie im tam na drodze w zdobyciu tajemniczego kryształu zwanego „Odłamkiem Mimi”, przedmiotu, który ponoć potrafi spełnić każde życzenie. Kiedy jednak nasze bohaterki znajdą się w niebezpieczeństwie, Odłamek zaczyna promieniować światłem, one zaś przechodzą transformację..!

Opinia: Ale to ładnie wygląda! Może nie kira-kira pika-pika kind of ładnie, ale animacja sprawia bardzo dobre wrażenie, a projekty postaci, choć dość proste, zdają się nieźle pasować do konceptu. Jest to tytuł, którego wcześniej nie brałam pod uwagę w swoich planach, a teraz naprawdę czuję się zaciekawiona. Bije od tego taki krzykliwy styl w klimacie Kyousou Giga i jeśli wyjdzie im tu coś podobnego do tamtej serii, to bardzo chętnie ją obejrzę.

nazotokine_

Tytuł: Nazotokine
Premiera: 5 października 2016
Studio: Tengu Koubou
Filmik: PV

Tokine Amino to sekretarka prezesa agencji reklamowej TEN2. Pewnego dnia, w trakcie przygotowywania sali zebrań przed ważnym spotkaniem z przedstawicielami znanego studia animacyjnego, dziewczyna zostaje otoczona jasnym światłem, po czym okazuje się, że nie może opuścić pomieszczenia. Niczym zjawa, pojawia się przed nią stworzenie przedstawiające się jako Hacchin, które twierdzi, że nie będzie ona mogła wyjść z tego pokoju, dopóki nie rozwiąże kryjącej się tu zagadki.

Opinia: PV nie pokazuje praktyczne nic, a więc nie wiem nawet czego się tutaj spodziewać – całość ma być oparta na koncepcie rozwiązywania zagadek, ale ciężko zgadywać jak zostanie to wkomponowane w fabułę. Jest to też, tak swoją drogą, debiut studia Tengu Koubou, a więc sporo niewiadomych otacza ten tytuł.

mahou-shoujo-nante-mou-ii-desukara-2nd-season
Tytuł: Mahou Shoujo Nante Mou Ii Desukara. 2nd Season
Premiera: 5 października 2016
Studio: Pine Jam
Filmik: brak

Drugi sezon “Mahou Shoujo Nante Mou Ii Desukara.” – opis pierwszej serii:
Yuzuka Hanami to młoda dziewczynka, która co prawda posiada tylko kilkoro przyjaciół, ale za to wykazuje ciekawy talent: jest dobra we wszystkim czego się dotknie. Pewnego dnia zaczepia ją dziwne, grzebiące w śmietniku stworzenie o imieniu Miton. Mówi on Yuzuce, że ta ma predyspozycje do zostania czarodziejką, choć w opinii dziewczyny brzmi to wielce podejrzanie. Zanim jednak zdąży się zorientować co się dzieje, przechodzi transformację… tylko dlaczego jej magicznym strojem jest kostium kąpielowy?

Opinia: Czy to tylko moje wrażenie, czy faktycznie w tym sezonie coś dużo magical girls dostaliśmy? Tym razem mowa o sequelu komediowej serii, której pierwsza odsłona jakichś zastraszająco pozytywnych opinii to nie zebrała.

kiitarou-shounen-no-youkai-enikki
Tytuł: Kiitarou Shounen no Youkai Enikki
Premiera: 5 października 2016
Studio: Creators in Pack
Filmik: PV

Kiitarou to chłopak z mocno rozwiniętym szóstym zmysłem, którego zawsze otaczają demony. Gawędzi z nim Yuki Onna (kobieta śniegu), jego kąpiele siorbie Akaname (liżący demon), mieszka zaś z Zashikiwarashi o imieniu Suzu, którego nie potrafi znielubić.

Opinia: 5-minutówka będąca komediowym daily life opartym na japońskim folklorze. Wygląda na miłą, ale niczym się nie wyróżniającą serię, którą pewnie zapomni się w tydzień po obejrzeniu (definitywnie na minus działa tu czas trwania – 5-minutówki naprawdę muszą czymś błysnąć, żeby były warte oglądania).

keijo
Tytuł: Keijo!!!!!!!!
Premiera: 6 października 2016
Studio: Xebec
Filmik: PV#1, PV#EDver., PV#2

„Keijo” to popularny sport hazardowy, gdzie zawodnicy stojąc na specjalnych platformach unoszących się na wodzie, za pomocą swoich tyłków i piersi muszą spróbować zepchnąć swoich rywali z podestów. Licealistka Nozomi Kaminashi, pragnie spróbować swoich sił w tym sporcie po zakończeniu szkoły. Dziewczyna od dziecka trenowała gimnastykę, przez co jest gibka i ma niezły zmysł równowagi. Wychowała się ona w biednej rodzinie, dlatego liczy, że Keijo pozwoli jej odbić się od dna.

Opinia: A ludzie mówili, że Free! było ekstremalne ;P Toż ja tu płaczę ze śmiechu nad tymi PV (szczególnie angielskim narratorem z „trójki”)! Tym razem dla odmiany dostajemy „sportową” serię z przerostem fanservice’u nad treścią, celowaną w męską widownię. Definitywnie nie moje klimaty, no bo spójrzmy prawdzie w oczy, nie jestem do końca targetem rzucania mi w twarz damskimi tyłkami/biustem – całość ogólnie jest tak absurdalnie pomyślana, że mogłabym się praktycznie założyć, iż zrobi nie lada furorę.

occultic-nine
Tytuł: Occultic;Nine
Premiera: 8 października 2016
Studio: A-1 Pictures
Filmik: Trailer

Dziewiątka specyficznych indywiduów połączona jest przez okultystyczny blog „Choujou Kagaku Kirikiri Basara” prowadzony przez 17-letnią licealistkę Yuute Gamon. Drobne, dziwne zdarzenia, które mają miejsca wokół wspomnianej dziewiątki, koniec końców prowadzą do czegoś dużo większego i poważniejszego, czegoś co już na zawsze może zmienić ludzkie postrzeganie świata oraz to co zwiemy zdrowym rozsądkiem.

Opinia: Opis brzmiał bardzo ciekawie, podoba mi się też plakat, ale po trailerze mój entuzjazm trochę umarł. Fanservice, dziwna komedia, trochę psychodeli… Chyba nie zupełnie tego się tutaj spodziewałam, szczególnie że seria ta z tego co się orientuję w jakiś tam sposób łączy się z innymi produkcjami ze średnikiem w tytule, jak np. niesamowicie chwalonym Steins;Gate (które MUSZĘ kiedyś nadrobić).

brave-witches
Tytuł: Brave Witches
Premiera: 6 października 2016
Studio: Silver Link
Filmik: PV#1, PV#2

Neiroi, wrogowie ludzkości, których pokonać mogą tylko dziewczęta obdarzone magicznymi mocami. We wrześniu roku 1944, sprzymierzone siły prowadzone przez 51-wsze Połączone Skrzydło Bojowe „Strike Witches” wyeliminowały zagrożenie ze strony Neuroi, zapewniając bezpieczeństwo tak niebu Republiki Gallii, jak i całej zachodniej Europy. Wykorzystując to zwycięstwo, sprzymierzone siły rozpoczynają kontratak. Startując z bazy w Petersburgu znajdującej się w Imperium Orussii, 502-gie Połączone Skrzydło Bojowe „Brave Witches,” na których barkach spoczywają nadzieje ludzkości, rozpoczyna swój lot w stronę zachodniej Europy.

Opinia: Czyli jak rozumiem jest to spin-off serii Strike Witches, którą nawet miałam kiedyś w planach do obejrzenia, ale teraz już pewnie nigdy do tego nie dojdzie, bo odpada w preeliminacjach jako celowane w facetów ecchi. Taki świeży start na pewno jednak pomoże marce, gdyż może przyciągnąć nowych widzów, nie mających czasu na nadrabianie zaległości.

uta-no-prince-sama-maji-love-legend-star_
Tytuł: Uta no Prince-sama Maji Love Legend Star
Premiera: 2 października 2016 [preair: 22 września 2016]
Studio: A-1 Pictures
Filmik: brak

Czwarty sezon “Uta no Prince-sama” – opis trzeciej serii:
Haruka Nanami pracuje jako podwładna Shininga, dyrektora tej samej agencji muzycznej, która wypromowała ST☆RISH oraz grupę QUARTET NIGHT. Wraz z nadchodzącym międzynarodowym mityngiem sportowym, poszukiwani są artyści, którzy wystąpią na ceremonii otwarcia – fakt ten wywołuje zaciekłą rywalizację między poszczególnymi idolami.

Opinia: UtaPri było jedną z przyjemniejszych ekranizacji gier otome, jednak trzeci sezon tak mnie wynudził, że nawet go nie dooglądałam do końca. O ile nie usłyszę, iż czwórka dokonała jakiegoś wielkiego przełomu i w końcu coś się tam fabularnie dzieje (co przy okazji nie jest tak absurdalne jak Ai będący zakichanym androidem ;P), to raczej posłucham sobie na yt nowych piosenek i na tym moja przygoda z tą odsłoną serii się skończy.

soushin-shoujo-matoi
Tytuł: Soushin Shoujo Matoi
Premiera: 4 października 2016 [preair: 17 września 2016]
Studio: White Fox
Filmik: PV#1, PV#2, CM#1, CM#2

W Świątyni Tema trenują dwie dziewczyny, które pragną zostać tamtejszą kapłanką: Matoi Sumeragi oraz Yuma Kusanagi. Matoi do tej pory mieszkała ze swoimi dziadkami ze strony ojca, gdyż jej matka odeszła od nich kiedy była jeszcze mała, zaś trzy miesiące temu, rozpoczynając drugą klasę gimnazjum, w końcu przeprowadziła się do taty. Nie marzy ona o niczym innym, niż o spokojnym życiu bez trosk. Yuma pochodzi z rodziny, która od pokoleń mieszka w świątyni, przez co wszyscy spodziewają się, że to właśnie ona zostanie następną kapłanką. Dziewczyna wie, iż jej przodkowie egzorcyzmując złe duchy korzystali z techniki zwanej Taimakou, dlatego też chce by Matoi wzięła z nią udział w rytuale zwanym Kamikagari, który pokaże czyje Taimakou jest potężniejsze.
Pewnego dnia, obie dziewczyny idą spotkać się z rodzicami Yumy, jednak odkywają, że małżeństwo rozchorowało się i narzeka na okropne bóle. Shingo, ojciec Matoi oraz policjant zajmujący się dochodzeniem w tej spawie, natyka się na mężczyznę wydzielającego dziwną aurę. Aby powstrzymać człowieka, Yuma powołuje się na Kamikagari, jednak w jego trakcie coś niespotykanego dzieje się z Matoi. Dziewczyna pragnąca spokojnego życia odkrywa, iż posaida moc wypędzania złych duchów.

Opinia: White Fox z czasem stało się w moich oczach studiem, od którego można wymagać porządnej jakości ich produkcji i nie być w tej kwestii rozczarowanym. Soushin Shoujo Matoi to już kolejne mahou shoujo, które serwuje nam ten sezon i bardzo chętnie sprawdzę co ma do zaoferowania – wygląda ładnie i uroczo, a moje wewnętrzne przeczucia mówią mi, że może okazać się sympatyczne.

bubuki-buranki-hoshi-no-kyojin
Tytuł: Bubuki Buranki: Hoshi no Kyojin
Premiera: 1 października 2016
Studio: SANZIGEN
Filmik: Trailer

Drugi sezon “Bubuki Buranki” – opis pierwszej serii:
Kiedy Azuma Kazuki po 10 latach powraca do Japonii, zostaje zaatakowany i pojmany przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Ratuje go Kogane Asabuki, jego przyjaciółka z dzieciństwa, korzystając z broni przyłączonej do jej prawej ręki, zwanej Bubuki; broni posiadającej własny umysł. Azuma dowiaduje się o istnieniu tych urządzeń i fakcie, że sam może stać się ich użytkownikiem, po czym wyrusza w podróż razem z grupą kompanów w celu odnalezienia oraz wskrzeszenia Buranki (tytana) zwanego Oumai, który śpi głęboko pod ziemią.

Opinia: Jak dotąd seria z najlepiej zrobioną całkowitą animacją 3D jaką widziałam – te twarze tutaj serio nie są aż takie pozbawione duszy jak w większości tego typu przypadków. Szkoda tylko, że po początkowych dobrych wrażeniach, jakoś nie siadła mi fabuła w tej produkcji. To było takie denerwująco niezorganizowane – trochę tego, trochę tamtego, bohaterowie też nie zawrócili mi w głowie… Mimo to podtrzymuję zdanie, iż choćby w kwestii wizualnej jest to krok w dobrym kierunku – może kiedyś doczekamy czasów, kiedy CG będzie równie przyjemna dla oka co normalne rysunki.

lostorage-incited-wixoss
Tytuł: Lostorage Incited WIXOSS
Premiera: 8 października 2016
Studio: J.C.Staff
Filmik: PV, CM

Spin-off serii „Selector Infected WIXOSS”:
„Kurtyna podnosi się, odkrywając nową bitwę”. Starcie to zadecuduje o losie dwóch dziewcząt o imieniu Suzuko i Chinatsu.

Opinia: Oj, nie siadł mi podstawowy WIXOSS – to była seria z przytłaczającą [tanią] dramą i to w takim wykonaniu, które wyjątkowo mi nie leży (aka bezsensowne konflikty wywołujące energiczne przewracanie oczami). Tu mamy spin-off, a więc innych bohaterów, czyli jest nadzieja, iż będą oni rozsądniejszą bandą niż ich poprzednicy, ale wielkich nadziei w tej kwestii nie mam. Omijam – drugi raz nie dam się nabrać na tę markę.

bloodivores
Tytuł: Bloodivores
Premiera: 1 października 2016
Studio: Creators in Pack / Namu Animation
Filmik: PV

60 lat temu na świecie wystąpił dziwny przypadek masowej bezsenności, zmuszający ludzkość do pozostania świodomym przez ponad tydzień. Ofiary tej sytuacji, będąc przez dłuższy czas całkowicie pozbawione snu, straciły rozum. Wynaleziono lekarstwo mające wyleczyć tą nietypową przypadłość, jednak nikt się nie spodziewał , iż jego skutkiem ubocznym będzie przemienienie pacjentów, którzy poddali się terapii, w wampiry. Ludzkość pomaszerowała na wojnę z tym nowo-powstałym gatunkiem i zwyciężyła, jednak niektórym wampirom udało się przetrwać.
Głównym bohaterem tej opowieści jest zrodzony z człowieka i wampira Mi Liu, „Dziecię Nadziei”, mający stać się mostem, który zjednoczy obie rasy. Zostaje on jednak aresztowany, kiedy próbuje obrabować bank – chłopak zostaje przeniesiony do specjalnego więzienia podlegającego pod Narodową Agencję Bezpieczeństwa, zajmującego się nadzorowaniem wampirów. Kiedy Mi Liu próbuje uciec stamtąd razem z Anji, zostaje zaatakowany przez dziwne potwory oraz odkrywa szokującą tajemnicę – położenie więzienia pokrywa się z legendarny miejscem narodzin wampirów, dawną stolicą zwaną „Błękitnym Miastem”.

Opinia: Chńskie anime – tego często się nie widzi. Pomysł z masową bezsennością jest bardzo fajny (chociaż bij zabij, jak oni od insomnii przeszli do wampiryzmu, to ja nie wiem), ale grafika trochę kuleje. Muszę też przyznać, że śmiesznie się na to patrzy nie słysząc japońskich głosów.


Dotarliśmy do końca! Sami przyznajcie – dużo tych tytułów w tym sezonie, ale jest takie wrażenie (przynajmniej na tym etapie), że nie ma żadnego stuprocentowego hita (choć są kandydaci) za wyjątkiem pełnometrażówki Koe no Katachi (której dosłownie nie mogę się doczekać! Manga była świetna ^^) . Przypuszczam, że większość będzie klasyfikowała się gdzieś pomiędzy „dobre, ale nic więcej” a „może być, do obejrzenia”, jednak jestem szczerze gotowa na rozczarowanie w tej kwestii (a nawet szczerze na nie czekam!).

Na moich faworytów oraz serie „pewniaki” do sprawdzenia upatruję sobie: Shuumatsu no Izetta, Trickster, Drifters, 3-gatsu no Lion oraz Yuri!!! on Ice. Jeśli hit ma się gdzieś pojawić, to obstawiałabym któryś z tych tytułów. Poza tym definitywnie obejrzę kontynuacje Bungou Stray Dogs, Hibike! Euphonium oraz Haikyuu!!. Reszta to już wielka niewiadoma – czy któreś z anime magical girls (Mahou Shoujo Ikusei Keikaku, Flip Flappers, Soushin Shoujo Matoi) wybije się z tłumu? A może zaskoczą mnie obyczajówki (Gi(a)rlish Number, Fune wo Amu), tudzież komediowe shoujo (Watashi ga Motete Dousunda), albo kolorowa [jeszcze nie]ekranzacja gry otome (Magic Kyun! Renaissance)? Poczekamy zobaczymy, w końcu sezon wystartował już wczoraj :)

Tym samym ja się żegnam i widzimy się w Pierwszych Wrażeniach. Za oknem pogoda powoli zamienia się w jesień, więc i na oglądanie będzie więcej chęci – w końcu nie ma nic lepszego niż zakopanie się z kubkiem herbaty pod kocykiem oraz odmóżdżenie przed ekranem po męczącym dniu, kiedy za oknem ciemno, zimno i mokro. Ja natomiast potrzebuję porządnego kopa do motywacji, choć muszę przyznać, że praca nad tą notką okazała się niesamowitą stymulacją dla mojego zastanego mózgu :)

anime-jesien-16-garden

Cheers! :*

About Shouri

English philologist | A girl in her 20s | Polish | INTJ | Bookworm | Gamer | Shipper | Anime watcher | Manga reader | Sci-Fi Fantasy geek | Volleyball fan | Always sleepy, almost always optimistic, grumpy at times, enjoys writing as a pastime :)

Posted on 2 października 2016, in Anime, Zapowiedzi and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 12 Komentarzy.

 1. Nie wiem czy specjalnie czy zwykłe przeoczenie ale umknęło Ci w tym sezonie Bloodivores które również zapowiada się całkiem ciekawie, zobacz sobie :)

  • Dzięki za info, dodane! Przeoczył mi się ten tytuł (pewnie dlatego, że korzystałam z sezonowej listy w wersji drugiej, a nie zauważyłam, że w międzyczasie kiedy pisałam notkę wyszła już wersja trzecia :)) – chińskie anime to definitywnie coś nietypowego :)

 2. Wymienilas na koncu koe ni katachi , a jestem ciekaqy czy obejrzalas kimi no na wa i jakie sa twoje wrazenia, bo mi sie spodobal.

  • Kimi no Na wa mam jak najbardziej w planach! Czekam jednak z oglądaniem na lepszą wersję, bo film ten wygląda prześlicznie na plakatach i nie chcę sobie psuć wrażeń słabą jakością grafiki :) Tak samo Koe ni Katachi jest absolutnie piękne na trailerach ^^

 3. Ah to już nowy sezon…. A ja ledwie co ruszyłem moją listę z poprzedniego sezonu xD
  No cóż kolejny sezon, kolejna lista. Może w tym sezonie znajdę więcej czasu ^^

  • Nie przejmuj się, osobiście obejrzałam w całości tylko dwie serie z lata *ekhm* Mam jednak w planach nadrabianie, to może przy okazji późniejszych notek podsumowujących uda mi się przesiać to czym warto się zainteresować, od tego na co czasu lepiej nie tracić i będziecie mieć łatwiejsze zadanie przy wybieraniu ;)

 4. o notka czyli nie muszę już subtelnie sugerować że jesień nadeszła xDD pewnie znowu kliku seriom dam szansę po odcinku może dwa i decyzja co dalej :)

 5. Jak w przypadku Marka Twaina? „The report of my death was an exaggeration” ? xD

  Sporo sequeli w tym sezonie i ja się nastawiam przede wszystkim na Gundamy, ostrożnie powiem, że Orphans to może być jeden z najlepszych współczesnych Gundamów.

  Vivid Strike! raczej będę oglądać choć Nanoha to już nie to co kiedyś. Pierwsze dwa sezony to było magical girls z twistem, ale już ViVid był nie dość, że tylko reklamówką mangi to jeszcze raczej przesunął się gdzieś w okolice miksu magii, SF i sztuk walki. Po pierwszym odcinku Strike! stwierdzam, że estetyka będzie podobna do ViVid czyli zamiast magical girls będą magical MMA fighters, ale marka wróciła pod skrzydła ojczystego studia to i nadzieja jest.

  Na Izettę z ciekawości rzucę okiem. A ogólnie to czuję się stary po to już kolejny sezon z rzędu gdzie czuję zapał by sprawdzić góra 4 serie.

  • Hahaha coś w tym stylu ;D Potrzeba mi było małego resetu, a i też sama siebie ostatnio dostatecznie wkurzałam, że przynajmniej wam chciałam tego oszczędzić ;)

   A tam Gundamy! Ściągnęłam Do You Remember Love (nie będę pokazywać palcami czyja to wina xD) i mam zamiar zrobić sobie przez weekend seansik na otarcie łez po Delcie! (swoją drogą nie obraziłabym się, jakby zrobili jakąś pełnometrażówkę do tej serii w stylu Frontier or sth ;3)

   Nie wiem, o ile lubię niezobowiązujące i urocze magical girls, ta seria akurat mi nie siadła. Nanoha to taki jednak dość specyficzny styl, jak to sam stwierdziłeś.

   Nie mów, bo zaczynam łapać to samo ;P Pisanie PW jest przynajmniej dość motywujące, bo w przeciwnym razie to serio sprawdzałabym góra z 5 serii. Chociaż zawsze możemy się jeszcze oszukiwać, że to nie my się starzejemy, tylko anime schodzą na psy, right? :P

 6. Jak mogłaś zobaczyć pierwszy sezon Natsume i nie oglądać reszty ? O.o jak wyszła informacja o 5 sezonie to się popłakałem =D

 7. O, żyjesz! I wpis solidny jak zawsze ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: